Miejsce zwane piekłem Drukuj Email
Autor: Robert Gromacki   
wtorek, 19 kwietnia 2016 10:47

Pytanie: Czy istnieje więcej niż jedno piekło?

Odpowiedź: W Biblii słowo "piekło" (jak również wyrażenie: "kraina umarłych" itp.) jest tłumaczeniem czterech różnych wyrazów z oryginalnych języków. Przestudiowanie fragmentów zawierających te słowa pokaże nam, że odnoszę się one do trzech różnych miejsc.

Szeol
Pisarze Starego Testamentu na określenie miejsca gdzie ludzie idą po śmierci fizycznej (czyli śmierci ciała), używali słowa Szeol (hebrajskie słowo). Jest ono (w języku polskim - przyp. tł.) tłumaczone na kilka sposobów. Tak więc słowem tym określa się miejsce pochówku (grób), jak również miejsce, do którego duch ludzki wstępuje oddzielony od ciała.

Po domniemanej śmierci Józefa Jakub stwierdził: "w żałobie zejdę do syna mego do grobu" (1. Mojż. 37,35). Job natomiast wyznawał: "Czego mam oczekiwać? Kraina umarłych moim domem" (Job 17,13). Dawid z kolei narzekał: "Jak podczas orki rozrywa się ziemię, tak będą rzucone kości ich aż do bram krainy umarłych" (Ps. 141,7).

Więcej… [Miejsce zwane piekłem]
 
Pycha życia Drukuj Email
Autor: Ryszard Paciocha   
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 09:16

W odpowiedzi prośbę słuchacza zapraszamy do wysłuchania umieszczonego na naszym serwerze ftp - folder Ryszard Paciocha - kazania archiwalnego zwiastowania  pt.”Pycha życia” wygłoszonego przez ś.p. brata Ryszarda Paciochę.

Słuchaj

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do słuchaczy o przekazanie na rzecz Radia Pielgrzym archiwalnych plików kazań wykładów i wszelkich opracowań tekstowych wygłoszonych/napisach przez brata Ryszarda Paciochę a niedostępnych na naszym serwerze ( patrz tutaj )celem archiwizacji.

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Upadek nie musi być ostateczny Drukuj Email
Autor: Warren W. Wiersbe   
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 08:57

Z pewnością zauważyliście, że wasz nieżonaty kuzyn uważa się za eksperta w sprawach małżeńskich, a wasza niezamężna ciocia wie więcej o wychowywaniu dzieci, niż dr Spock i James razem wzięci. Jak wszyscy, mamy swoje winy i upadki.

Nikt nie lubi popełniać błędów i nikt nie chce upadać. Błędy wprawiają nas w zakłopotanie, a upadki bolą nas. Czasami bolą one ludzi, których kochamy, a czasem także atakują pracę Pańską. Pan wybacza nam nasze błędy, a jeśli Mu pozwalamy, pomaga nam poprawiać się następnym razem. Ale czasem nasze błędy i upadki wracają, aby nas straszyć, a ich pamięć odbiera nam pokój i radość, jakiej potrzebujemy, jeśli mamy być dobrym świadectwem dla Chrystusa.
Gdy tylko pamięć zaczyna cię tak nękać, po prostu przypomnij sobie, że błędy nie są wieczne, a upadek nie musi być ostateczny.

To Teodor Roosvelt powiedział, że jedynym człowiekiem, który nie popełnia błędów jest ten, kto nic nie robi. Edison wydał przeszło 100.000 dolarów, aby otrzymać 6.000 próbek włókna, a tylko trzy z nich okazały się zadowalające, każda pomyłka przybliżała go do rozwiązania. Jego przyjaciel Henry Ford miał rację, gdy mówił, że pomyłka była okazją, aby zacząć od nowa i zrobić to lepiej.

Więcej… [Upadek nie musi być ostateczny]
 
Strumienie na pustyni - 17 kwiecień Drukuj Email
Autor: L.B.Cowman   
niedziela, 17 kwietnia 2016 00:00

...dokonała tego ręka Pana. Joba 12, 9

Kiedyś, w pewnej kopalni afrykańskiej, znaleziono jeden z najwspanialszych diamentów na świecie. Podarowano go królowi angielskiemu dla upiększenia korony królewskiej. Król posłał diament do Amsterdamu, by go oszlifowano. Czynność tę powierzono najlepszemu jubilerowi. I jak myślicie, co szlifierz uczynił? Zrobił rysę na tym drogocennym kamieniu, a następnie uderzył silnie swoim narzędziem i rozłupał go na połowę. Nieporównany diament leżał w jego ręce rozłupany na dwie części.

Cóż za głupota, jakie bezmyślne roztrwonienie czasu, jaka karygodna lekkomyślność! Jednak sprawa nie tak się miała. Przez szereg dni i tygodni mistrz rozmyślał nad tym i dokładnie zaplanował uderzenie. Wykonał szereg rysunków i modeli drogocennego kamienia. Z wielką dokładnością badał wszystkie jego walory i defekty. Z najbardziej drobiazgową przezornością planował linie rozkruszenia. Człowiek, któremu powierzono ów kamień, był najbieglejszym jubilerem na świecie.

Czy przypuszczacie, że to uderzenie było pomyłką?

Więcej… [Strumienie na pustyni - 17 kwiecień]
 
Żeby nie wejść na minę Drukuj Email
Autor: Biernacki Marian   
sobota, 16 kwietnia 2016 10:00

 
Kulturowe kłamstwo Drukuj Email
Autor: Zdzisław Józefowicz   
piątek, 15 kwietnia 2016 18:07

 
Poręcz życia Drukuj Email
piątek, 15 kwietnia 2016 18:05


 
Prawdziwie wolni Drukuj Email
Autor: Henryk Hukisz   
czwartek, 14 kwietnia 2016 17:37

Zapytałem wczoraj moją wnuczkę, co to znaczy, być wolnym człowiekiem. Po chwili namysłu powiedziała, że to znaczy, móc robić to, na co ma się ochotę. Jest to jak najbardziej prawidłowa odpowiedź kilkuletniego dziecka. Lecz niestety, takie samo pojęcie wolności ma zdecydowana większość ludzi dorosłych. Powszechnie uważa się bowiem, że prawdziwa wolność polega na braku jakichkolwiek ograniczeń w realizowaniu swoich zamiarów.

Wystarczy jednak spojrzeć na rzeczywisty świat ludzkich postępowań. Codzienne wiadomości przynoszą nam nowe informacje o krzywdach wyrządzonych ludziom, przez innych ludzkich osobników. Najczęściej, ludzka krzywda jest rezultatem realizowania wolnej woli, jaką sobie przypisują inni ludzie.

Przypominam sobie słowa piosenki Boba Dylana pt. „But you're gonna have to serve somebody”. Słowa te, w wykonaniu istniejącego kiedyś zespołu „GMB”, brzmią:

Więcej… [Prawdziwie wolni]
 
Musisz komuś służyć...(przypomnienie) Drukuj Email
Autor: Bob Dylan   
czwartek, 14 kwietnia 2016 00:00

Możesz zostać posłem Anglii lub Francji bądź
Mistrzem wagi ciężkiej bogatym jak Ford
Strojną w piękne szaty damą z wyższych sfer
Starym biznesmenem z kontem sześciu zer

Zawsze jednak musisz komuś służyć
Chcesz czy nie chcesz musisz komuś służyć
Może to być diabeł lub może być Bóg
Zawsze jednak musisz komuś służyć...

Możesz zostać gwiazdą
Możesz pić i ćpać
Poskakać na scenie lub potem z kimś tam spać
Zbierać skrycie forsę lub kraść jeśli chcesz
Nazwą Cię doktorem lub szefem kto wie..

Więcej… [Musisz komuś służyć...(przypomnienie)]
 
Życie w cieniu teologii cierpienia Drukuj Email
Autor: Anna Kwiecień   
wtorek, 12 kwietnia 2016 09:19

W latach sześćdziesiątych w pewnym szpitalu w Stanach Zjednoczonych miała miejsce ciekawa rozmowa pomiędzy dwojgiem młodych ludzi. Dziewczyna miała zaledwie siedemnaście lat i została sparaliżowana po niefortunnym skoku do wody. Chłopak był uczniem szkoły średniej.

Joni Eareckson zastanawiała się, gdzie był Bóg, kiedy skakała do wody. Wydawało jej się, że musiał być zajęty czymś innym, skoro nie uchronił jej przed tą tragedią. Wyobrażała sobie, że teraz, podobnie jak ona, jest przerażony tym, co się stało i zastanawia się, jak ułożyć dalej jej życie, by obrócić to dla niej w dobro a sobie – ku chwale. Steve chciał roztoczyć przed Joni zupełnie inną perspektywę. Zadał ciekawe pytanie: „Joni, czy Bożą wolą było, by Chrystus cierpiał?”. „Oczywiście, że to było Bożą wolą” – odpowiedziała bez namysłu Joni. „Ale przyjrzyjmy się śmierci Jezusa. Kto go wydał? Kto znęcał się nad nim? Torturował? Wyśmiewał się z niego i kpił? Kto go zabił?”

Więcej… [Życie w cieniu teologii cierpienia]
 
Miłość, która trwa Drukuj Email
wtorek, 12 kwietnia 2016 01:00

Droga do szczęścia małżeńskiego bywa trudna. Wg statystyk 50% małżeństw kończy się rozwodem. W dzisiejszym, egoistycznym świecie, dotrzymywanie przysięgi małżeńskiej nie jest łatwe.

Jest to jednak w pełni możliwe z Bogiem. Dowiedz się w jaki sposób cztery pary:

1. Robertson i Muriel McQuilkin

2. Ken i Joni Tada - nazwisko panieńskie Eareckson, to znana postać, która została sparaliżowana po skoku do zbyt płytkiej wody, a jej losy zapisane zostały w książce pt „Joni”.

3. Howard i Jeanne Hendricks

4. Charlie i Lucy Wedemeyer

pokonały trudności jakie pojawiły się na ich drodze; i jak również ty możesz mieć związek, który przetrwa całe życie.

Zobacz zwiastun filmu:

Z wielką przyjemnością i radością informujemy o możliwości nabycia tego  bardzo wartościowego, tym bardziej szczególnego filmu , że dotyczy problemu niepełnosprawności w małżeństwach.

Jesteśmy przeświadczeni, że przekaz płynący z wypowiedzi tych par może wywrzeć ogromny wpływ na polskie rodziny, może być wielkim błogosławieństwem dla chrześcijan w Polsce.

Może przynieść wiele pomocy, zachęty, nadziei, uwolnienia dla często zmęczonych życiowymi przeciwnościami żon i mężów, matek i ojców, córek i synów.

Więcej… [Miłość, która trwa]
 
Klejnoty Bożych obietnic - 12 kwiecień Drukuj Email
Autor: C. H. Spurgeon   
wtorek, 12 kwietnia 2016 00:00

Miłościw będę nieprawościom ich, a grzechów ich nie wspomnę więcej.  (Jer. 31, 34)

Wraz z przyjęciem Boga do serca, dostępujemy przebaczenia grzechów. Znamy Go, jako Boga łaski, gładzącego nieprawości nasze. Cudowne to odkrycie!

Bóg objawia się nam, dając tę obietnicę; Pan obiecuje nie pamiętać więcej grzechów naszych! Czyż Bóg może o nich zapomnieć? Powiada jednak, że tego chce, a mówi prawdę. Chce patrzeć na nas tak, jakbyśmy nigdy nie zgrzeszyli. Wielka Ofiara odkupienia zgładziła grzechy nasze tak, jakby nie istniały nigdy. Wierzący jest tak przyjęty w Jezusie Chrystusie, jak Adam w niewinności swojej; więcej nawet, gdyż jego sprawiedliwość jest Boża, Adamowa zaś tylko ludzka.

Wielki Bóg nie chce pamiętać naszych grzechów, oznacza to, że nie chce nas karać, lub przez to kochać nas mniej. Grzech nasz odkupiony, bo Pan zupełnie gładzi nieprawości nasze.

Jeśli pokutujemy z grzechów i słabości, a jest to obowiązkiem naszym przez całe życie – to chcemy się także radować, że nie będą nam one nigdy wspomniane. To ułatwia nam znienawidzenie grzechu. Miłosierdzie przebaczenia Bożego wzbudza w nas pragnienie, aby nigdy już nie zasmucać Go nieposłuszeństwem.

 
Strumienie na pustyni - 11 kwiecień Drukuj Email
Autor: L.B.Cowman   
poniedziałek, 11 kwietnia 2016 10:36

Co mówię wam w ciemności, opowiadajcie w świetle dnia. (Mt. 10, 27)

Aby Pan mógł do nas przemówić, często wprowadza nas w mrok.

W mrok dotkniętej śmiercią rodziny, gdzie utrapienie zawiesiło zasłonę, która pozbawiła nas pełni radości i światła. W mrok samotnego, zapomnianego przez wszystkich świata, spowodowanego fizyczną niemocą. W mrok jakiegoś wielkiego nieszczęścia i gorzkiego rozczarowania.

Więcej… [Strumienie na pustyni - 11 kwiecień]
 
Potrzeba napełnienia Duchem Świętym Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
sobota, 09 kwietnia 2016 19:45

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 60