O przyjdź, o przyjdź Immanuel Drukuj Email
Autor: Michalak Jakub   
środa, 24 grudnia 2014 02:00

O przyjdź, o przyjdź Immanuel,

I odkup zniewolonego Izraela,

Który płacze tu w samotnym wygnaniu,

Nim ukaże się Boży Syn.

 
Rozraduj się! Rozraduj się!

Immanuel przyjdzie do ciebie, o Izraelu!

Więcej… [O przyjdź, o przyjdź Immanuel]
 
Dziwne Święta Drukuj Email
Autor: Zdzisław Jozefowicz   
środa, 24 grudnia 2014 00:00

Święta pamiątki narodzenia Jezusa Chrystusa, to dziwne święta. Inne chyba nie mają takiego klimatu. Wiele razy odnosiłem wrażenie jakby dotyczyły tylko Polaków, ale to tylko chwila nastroju. Zadaję sobie jednak pytanie czemu są tak inne od wszystkich świąt jakie znamy?

Jest chyba tylko jedna odpowiedź, bo dotyczą najważniejszej sprawy w dziejach tego świata:

„Albowiem objawiła się łaska Boża, zbawienna dla wszystkich ludzi...” powiada ap. Paweł do Tytusa.

Więcej… [Dziwne Święta]
 
A gdzie stoi kolejka do Jezusa? Drukuj Email
wtorek, 23 grudnia 2014 00:00

Przypominamy wciąż aktualną kolędę, która  nawołuje nas do odpowiedzi na  pytanie zawarte w tytule clipu.

Becky Kelly tak opisuje historię powstania tej niezwykłej piosenki:

„Kilka lat temu w centrum handlowym mój czteroletni wtedy siostrzeniec Spencer zobaczył dzieci stojące w kolejce do Świętego Mikołaja. Wiedział, że w okresie Bożego Narodzenia chrześcijanie świętują narodziny Jezusa i zapytał swoją mamę: „- A gdzie stoi kolejka do Jezusa?”.

Po powrocie z zakupów siostra opowiedziała o wszystkim tacie, który

Więcej… [A gdzie stoi kolejka do Jezusa?]
 
Przebaczenie - cykl wykładów Drukuj Email
niedziela, 21 grudnia 2014 19:00

”Trudno się pisze o przebaczeniu. Nawet pomimo tego, iż jest to jeden z tych zadziwiających terminów, którego nie trzeba szczególnie definiować - podobnie jak nie trzeba definiować bólu z powodu wyrządzonej krzywdy lub też bolesnego rozczarowania cudzym zachowaniem.”

Z wielką radością informujemy o rozpoczęciu systematycznej publikacji cyklu artykułów - rozważań pt.”Przebaczenie”.

W przekonaniu redakcji radia jest to jeden z najważniejszych, podjętych przez nas tematów.

Pragniemy w odstępach dwudniowych opublikować artykuły, które z różnych punktów widzenia odpowiadać będą na trudne pytania związane z tym zakresem naszych postaw i decyzji.

Mamy nadzieję, że systematyczna lektura ich treści, praca Ducha Świętego oraz osobista decyzja czytających stać się może zaczynem do postanowienia o przebaczeniu „naszym winowajcom”, podjęcia zdecydowanych kroków uwalniających nasze osobiste życie.

Poniżej publikujemy pierwszy artykuł pt. ”Moc przebaczenia”, którego autorem jest br. Kazimierz Sosulski.

 
Moc przebaczenia Drukuj Email
Autor: Kazimierz Sosulski   
niedziela, 21 grudnia 2014 18:27

Mówimy często o mocy Ducha Świętego czy mocy modlitwy. Ale czy zauważyliśmy, że u podstawy tych mocy jest przebaczenie? Czy pomyśleliśmy kiedykolwiek, jaką moc ma przebaczenie?

Przecież fundamentem zbawienia i więzi z Bogiem jest odebranie z rąk Jezusa odpuszczenia własnych grzechów. Natomiast podłożem wszelkich duchowych poczynań jest stan pokoju i pojednania z bliźnimi.

Jak się to ma do moich codziennych doświadczeń? To prawda, że dzięki narodzeniu na nowo jestem w Chrystusie doskonały i mądry. Ale jak to się przekłada na moją codzienność? Chrystus jest moją mądrością, ale czy ta mądrość dotyczy tylko wiecznego życia? A gdzie się ona podziewa w sytuacji, gdy usiłuję być miły i życzliwy wobec bliźnich, a mimo to nieraz jestem przez nich krzywdzony i w końcu tego nie wytrzymuję?

Więcej… [Moc przebaczenia]
 
Czy jesteś powołana do samotności? Drukuj Email
Autor: Anna Kwiecień   
piątek, 19 grudnia 2014 11:20

Kiedyś przeczytałam opis pewnej ciekawej sytuacji: Kiedy moja szwagierka Kristina miała około trzydziestki i nadal była panną, ktoś zapytał ją: „Krissy, jesteś powołana do samotności?”

 Kristina marzyła o małżeństwie i rodzinnym szczęściu, ale Bóg nie postawił jeszcze na drodze jej życia męża. Nie czuła się powołana do samotności, ale wiedziała, że dopóki Bóg nie zrealizuje swojego planu dotyczącego jej małżeństwa, powołuje ją do tego, aby swoje panieńskie lata przeżyła dobrze… dla Jego chwały. Kristina pomyślała więc przez chwilę nad zadanym jej pytaniem „jesteś powołana do samotności? i odpowiedziała: „Dzisiaj, jestem”.1

Odpowiedź Kristiny jest niezwykle dojrzała i mądra. Wiele dziewcząt postrzega swoje panieństwo, jako czas siedzenia w poczekalni i czekania, aż w końcu nadejdzie ich kolej - ich imię zostanie wyczytane, a one będę mogły wyjść z poczekalni i zacząć „naprawdę żyć”. Bezczynność, zniechęcenie, marudzenie, narzekanie, a czasami nawet zgorzknienie i zgnuśnienie są częstymi towarzyszami czekających.

Więcej… [Czy jesteś powołana do samotności?]
 
Gdyby wrócił się mój czas, to bym... Drukuj Email
Autor: Czesław Bassara   
czwartek, 18 grudnia 2014 17:13

„A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy” (Hbr 11:1)

Co mają wspólnego Abel, Enoch, Noe, Abraham, Sara, Izaak, Jakub, Józef, Mojżesz, Rachab, Gedeon, Barak, Samson, Jefte, Dawid i Samuel?

Jakiej lekcji mogą nam udzielić?

Życie to ryzyko! To ryzyko wiary!

Ktoś przeprowadził ankietą w grupie starszych ludzi. Zapytano ich, co zrobiliby inaczej, gdyby mogli swoje życie zacząć od nowa? Dwie najczęstsze odpowiedzi brzmiały:

1. Podjęlibyśmy więcej ryzyka w swoim życiu.

2. Poświęcilibyśmy więcej czasu na przemyślenie swojego sposobu życia.

Podjęlibyśmy więcej ryzyka w swoim życiu!

Pod koniec życia wielu ludzi żałuje przeoczonych sposobności albo decyzji, których nie podjęli z powodu zawartego w nich ryzyka. Większość z nas woli żyć na bezpiecznym gruncie i stara się unikać ryzyka z następujących powodów:

Więcej… [Gdyby wrócił się mój czas, to bym...]
 
Czy wiara powstrzymuje problemy? Drukuj Email
Autor: Bartosz Sokół   
środa, 17 grudnia 2014 18:53

Ze zdumieniem przeczytałem dzisiaj wytłuszczony nagłówek artykułu pt. Skup się na Duchu Świętym, umieszczony na jednym z portali chrześcijańskich: "Gdy będziesz skupiał się na Bożym Duchu, to życiowe burze ledwie cię musną, choroby jedynie zapukają do twojego ciała, a kryzysy finansowe nawet nie powąchają twojego portfela."

Luksusowy samolot Niebiańskich Linii Lotniczych?

Pomijając wątpliwość związaną ze słabym umocowaniem w Piśmie Świętym idei skupiania się na Duchu Bożym oraz zakładając optymistycznie, że autor miał na myśli po prostu skupienie swojego życia na Bogu, należy zadać zasadnicze pytanie: czy rzeczywiście poprzez skupienie się na Bogu wsiadamy na pokład luksusowego samolotu Niebiańskich Linii Lotniczych, wnosząc się bez trudu ponad pustynne burze codzienności? W celu uniknięcia przykrego rozczarowania, powiedzmy sobie wprost - życiowe burze obecne są w życiu wierzących w takim samym stopniu, jak w życiu niewierzących. Potrzeba niezwykle giętkiej wyobraźni, aby wykreować w swoim umyśle alternatywną rzeczywistość, w której chrześcijanie oglądają choroby jedynie przez wizjer pancernych drzwi wiary, ciesząc się przy tym niesłabnącą stabilnością finansową i zadziwiającą absencją problemów. Albo zupełnie straciłem kontakt z rzeczywistością, albo też - z nieznanych mi dotąd przyczyn - nigdy nie zbliżyłem się nawet do kościoła, w którym skupienie się na Duchu Świętym produkowałoby takich posągowych poskramiaczy rzeczywistości. Mam nieodparte wrażenie, że teologia, która rzuca wyzwanie faktom, ryzykuje haniebną ucieczkę w meandry fałszywych konkluzji. Jedną z nich wydaje się być następująca logiczna konsekwencja: skoro skupienie się na Duchu Bożym gwarantuje wolność od kryzysów finansowych, to obecność kryzysów finansowych świadczy o braku skupienia na Duchu Bożym, nieprawdaż? Zależność ta musi być jednak naprawdę bardzo subtelna, skoro nie dostrzegł jej nawet sam apostoł Paweł (z grzeczności nie wypada przypisać tego przeoczenia osławionym problemom ze wzrokiem).

Więcej… [Czy wiara powstrzymuje problemy?]
 
Sprawozdanie z akcji "Uganda" Drukuj Email
Autor: Agnieszka Żukowska   
wtorek, 16 grudnia 2014 18:13

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim czytelnikom Radia Pielgrzym bardzo owocne zaangażowanie się w Ugandyjskie projekty.

Łączna ofiara wpłacona na trzy projekty: Farma Kurczaków, Kaleb oraz Biblie, wyniosła 12 020,00 zł (dwanaścietysięcydwadzieściazłotych).

Dzięki wpłatom czytelników Radia Pielgrzym oraz czytelników mojego bloga, cztery miesiące temu przeprowadzono Kalebowi udaną operację. Ostatnie badania kontrolne wykazały, że Kaleb zdrowieje w bardzo szybkim tempie. Za kilka miesięcy uda się do szkoły dla dzieci głuchoniemych. Chcę Was również zachęcić, byście nie zapomnieli o tym chłopcu. Kaleb jest nosicielem wirusa HIV. Przez słabą odporność oraz przebyte choroby, wirus może się w każdej chwili uaktywnić, przeradzając w chorobę AIDS. By temu zapobiec powinien przyjmować kosztowne suplementy, wspomagające układ immunologiczny. Jego edukacja jest również dużo droższa niż edukacja przeciętnego dziecka. Chcemy, by chłopiec odebrał jak najlepsze wykształcenie, aby pomimo swojej choroby mógł być jak najbardziej samodzielnym członkiem społeczeństwa.

Projekty „Biblie” oraz „Farma Kurczaków” są wciąż w realizacji. Na Fermę wpłynęła kwota wysokości 7 000,00 zł (siedemtysięcyzłotych).

Obecnie zakupiono już materiały potrzebne do zrobienia klatek i trwa budowa. Na projekt Biblijny przeznaczyliście 4 400,00 zł (czterytysiąceczterystazłotych).
Zakupiono 61 Biblii w językach lokalnych oraz 47 Biblii w języku angielskim. Dzięki temu wszystkie dzieci ze szkoły „New Day” w Kyenjojo posiadają już osobisty egzemplarz Pisma Świętego. Obecnie kwota około 900,00 zł wciąż czeka na wykorzystanie. Zostaną za nią zakupione Biblie w języku Rotooro. Niestety od pięciu miesięcy nie można dostać w Ugandzie nawet jednego egzemplarza. Wciąż czekamy na wznowienie druku. W większości wiejskich zborów Biblię posiada pastor i czasami również kilka rodzin. Największym problemem jest to, że Biblia w języku lokalnym jest dwa razy droższa od Biblii w języku angielskim. Ludzie na wsiach - większa część populacji - posługuję się jedynie miejscowymi dialektami a znajomość języka angielskiego jest podstawowa lub żadna. Bibie w przetłumaczona na języki lokalne są również słabo dostępne.

Jestem wdzięczna Bogu za Wasze zaangażowanie w wyżej wymienione projekty. Członkowie ugandyjskich zborów kilkakrotnie przekazywali mi dla Was słowa podziękowania i prosili, by zapewnić Was o wstawienniczej modlitwie, którą zanoszą za braćmi i siostrami z Polski.

Poniżej kilka wybranych zdjęć:

1. Kaleb teraz - radosny pełen życia chłopiec, chodzi do szkoły, biega i bawi się z innymi dziećmi.
2. Dzieci ze szkoły New Day chwalą się nowymi Bibliami
3. Dzieci ze szkoły New Day z Kyenjojo podczas zajęc biblijnych
4. Kaleb rok temu - brudny, cierpiący na wiele dolegliwości, całe dnie spędzał siedząc na podłodze w sieni lub  progu domu, nie mógł chodzić. 

 
Nie jesteś sam - świadectwo Janka Drukuj Email
Autor: Janek   
poniedziałek, 15 grudnia 2014 17:39

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania  świadectwa połączonego z usługą pieśnią  pt."Nie jesteś sam" wygłoszonego  podczas nabożeństwa niedzielnego w dniu 14.12.2014r. w Zborze Kościoła Zielonoświątkowego w Nowej Soli przy ul.Wyspiańskiego 13.

Można je odsłuchać również bezpośrednio ze strony naszego radia.

Słuchaj 

 
Królewska córka, czyli refleksje o kobiecości Drukuj Email
Autor: Aleksandra Kwiecień   
poniedziałek, 15 grudnia 2014 00:00

Jest prawdą powszechnie znaną, że każda dziewczynka w głębi serca pragnie czuć się księżniczką, czuć się wyjątkową, adorowaną, traktowaną ze szczególną atencją. W kobiecą naturę wpisane jest pragnienie bycia kochaną. Kiedy dziewczynka dorasta i zmienia się w kobietę, pragnienia te bynajmniej nie znikają, ale nieco zmieniają swój kształt.

O ile pięciolatce do „bycia księżniczką” wystarczy piękna, falbaniasta sukienka i to, że tatuś otacza ją względami, o tyle pragnienia i potrzeby dorosłej kobiety są bardziej złożone. Przestaje wystarczać rodzicielska miłość, akceptacja ze strony otoczenia, przyjaciele. Coraz silniejsze staje się pragnienie, by stać się dla kogoś tą najważniejszą na świecie.

Tutaj właśnie na scenę wkracza wymarzony książę, który ze „zwyczajnej dziewczyny” ma uczynić prawdziwą księżniczkę. Problem w tym, że ów dzielny rycerz, który ma uwolnić białogłowę z wieży „mało ekscytującej panieńskiej codzienności”, czasami wydaje się „spóźniać”, a „męczący czas oczekiwania” niezwykle się dłuży…

Wszystko, co do tej pory zostało napisane jest powszechnie znane oraz stereotypowo wpisane w naszą kulturę. Warto sobie jednak zadać pytanie, jak to wszystko wygląda w świetle Biblii, a tym samym - jak powinno wyglądać w naszym życiu.

Więcej… [Królewska córka, czyli refleksje o kobiecości]
 
Kryzys bojaźni Bożej Drukuj Email
Autor: Biernacki Marian   
niedziela, 14 grudnia 2014 00:47

Natrafiłem dziś w Księdze Malachiasza na słowa świadczące o poważnym kryzysie wiary. Stwierdziliście: Próżna to rzecz służyć Bogu! I jaki pożytek, że przestrzegaliśmy Jego poleceń i że chodzimy niczym pokutnicy przed JHWH Zastępów? My teraz uważamy zuchwałych za szczęśliwców. Powiodło się też czyniącym niegodziwość. Wystawiają przy tym na próbę Boga i uchodzi im to [bezkarnie]. Tak to mówili bojący się JHWH, każdy do swego bliźniego, a JHWH zwrócił na to uwagę i usłyszał, i zostało to zapisane w księdze pamiątkowej przed Jego obliczem dla bojących się JHWH i poważających Jego imię [Ml 3,14-16].

W głowach zasadniczo bojących się Boga ludzi nastąpiła poważna zmiana myślenia. Wcześniej o mały włos  doszłoby też  do czegoś takiego w sercu Asafa, który w Psalmie 73 opisał własne rozterki na tym polu. Tak jest do dzisiaj. Widok pomyślności ludzi bezbożnych sprowadza niejedną bogobojną duszę nad urwisko zwątpienia. Dlaczego mamy wciąż pod górkę, a oni, lekceważący Boga i Jego Słowo, mają się tak dobrze?

Więcej… [Kryzys bojaźni Bożej]
 
Zwiastowanie z Iz 53 Drukuj Email
Autor: Gerhard Krüger   
środa, 10 grudnia 2014 17:28

Zapraszamy do pobrania/wysłuchania  wartościowego  kazania   pt. "Zwiastowanie z Iz 53" wygłoszonego przez ś.p.  br. Gerharda Krügera.

Można je odsłuchać również bezpośrednio ze strony naszego radia.

Słuchaj

 
Życie w Bożym odpocznieniu cz.2 Drukuj Email
Autor: Leszek Wrzecionko   
wtorek, 09 grudnia 2014 00:00

Uprzejmie informujemy , że na naszym serwerze ftp w folderze Leszek Wrzecionko - kazania udostępnione zostało do pobrania  druga część kazania  pt. ”Życie w Bożym odpocznieniu”  wygłoszone przez br. Leszka Wrzecionko.

Można je odsłuchać również bezpośrednio ze strony naszego radia.

Słuchaj

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 27