Zapowiedź rozważań przedświątecznych '22 Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
środa, 30 listopada 2022 18:00

Mamy w krajach chrześcijańskich dobry zwyczaj, by przez cztery tygodnie poprzedzające Święta Narodzenia Pańskiego przygotowywać się do godnego świętowania. Czas adwentu (łac. adventus = przyjście) ma jednocześnie symbolizować i odzwierciedlać przygotowanie się chrześcijan na Powtórne Przyjście Jezusa Chrystusa.

W ciągu dwudziestu czterech przedświątecznych dni grudnia w ubiegłym roku korzystaliśmy w Centrum Chrześcijańskim NOWE ŻYCIE z rozważań  autorstwa Johna Pipera pt. "Dobra Nowina o Wielkiej Radości". Dodatkowo omawiałem je codziennie na blogu "Dzisiaj w świetle Biblii", aby krótką treść owych rozważań lepiej zaadoptować do naszego środowiska i aktualnych przeżyć. Od kilku osób słyszałem później, że nasze grudniowe 'rekolekcje' okazały się im przydatne. 

W tegorocznych rozważaniach adwentowych nie będziemy korzystać z gotowych opracowań. Posłużymy się natomiast kluczem biblijnych postaci i miejsc związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa.

Od jutra w kolejne dni grudnia będę - z Bożą pomocą - proponował rozmyślanie o jakiejś osobie lub miejscu, które wg opisów ewangelicznych tworzą tę wspaniałą opowieść o przyjściu Syna Bożego na świat w postaci człowieka. Bóg Ojciec. Syn Boży. Duch Święty. Jerozolima. Anioł Gabriel. Zachariasz. Elżbieta. Jan Chrzciciel. Miasteczko w Judei. Rzym. Cesarz. Nazaret. Maria. Józef. Betlejem. Jezus. Ananiasz. Prorokini Anna. Wschód. Mędrcy. Herod. Arcykapłani i uczeni w Piśmie. Pasterze. Aniołowie na polach betlejemskich. Egipt. Dzięki temu w niedzielę świąteczną z większą świadomością uczcimy Jezusa Chrystusa - jako  Zbawiciela i Pana!

Taki jest plan. Czy mu sprostam? Czy dla kogokolwiek moje codzienne propozycje są potrzebne i okażą się pomocne? To się okaże. Podejmuję się tego zadania w przeświadczeniu, że sam przy tym skorzystam. A jeśli chociaż jedna osoba zechce mi towarzyszyć, zaglądając tutaj i wzbogacając moje myśli swoimi własnymi refleksjami o osobach i miejscach związanych z narodzeniem Jezusa, to na pewno będziemy lepiej przygotowani do tegorocznych świąt.