Ewangelizacja ekstremalna Drukuj Email
Autor: Magdalena Piech   
wtorek, 26 stycznia 2010 00:00

Czy można odnaleźć Jezusa w jeździe na deskorolce lub BMX'ie? Czy można głosić Jezusa robiąc akrobacje na rampie? Brzmi dziwnie? A jednak jest to możliwe. I do tego to działa.
W dzisiejszych czasach nie trudno spotkać się z terminem "sporty ekstremalne”. Dla tych, którzy nie bardzo orientują się o co chodzi – krótkie wyjaśnienie: sport ekstremalny to sport zawierający w sobie pewną dawkę niebezpieczeństwa, śmiałe akrobacje wykonywane przy dużej prędkości.

Wiele z tych sportów to unowocześnione wersje starych sportów, np. wyścigi BMX czy rowerów górskich, opierają się na jeździe rowerowej. Dla tych, co orientują się w tej kwestii – małe pytanie: Czy kiedyś wyobrażaliście sobie, że może to być forma ewangelizacji? Otóż może.

Amerykański aktor filmowy, Stephen Baldwin, pochodzący z rodziny braci – aktorów (pozostali to Alec, Daniel i William) wystąpił do tej pory w ponad 60 produkcjach filmowych, takich jak „Podejrzani” i „Trzy serca” gruntując sobie pewną pozycję w Hollywood.

Podczas pracy nad serialem telewizyjnym "Young Riders” (1989-1992) Stephen i jego żona, Kennya, zatrudnili starszą opiekunkę z Brazylii do opieki nad ich dwoma córeczkami. Opiekunka była osobą nawróconą i jak wspomina Stephen, jej miłość do Jezusa wręcz biła od niej, robiąc na nim duże wrażenie.

Po tym, jak serial dobiegł końca, państwo Baldwin przeprowadzili się do Nowego Jorku. Tutaj Kennya zaczęła uczęszczać do brazylijskiego kościoła i głęboko zaangażowała się w studiowanie Biblii, co zaowocowało tym, że oddała swoje życie Jezusowi. Jej kolejnym krokiem były modlitwy za mężem.

Stephen przejawiał pewne zainteresowanie kościołem, ale dopiero wydarzenia z 11 września 2001 roku sprawiły, że zdał sobie sprawę, że jego życie było puste. Brakowało w nim Boga. Oddał więc swoje życie Jezusowi i został ochrzczony w marcu 2002 r.

Kiedy w wieku 37 lat pojechał na festiwal chrześcijański w Syracuse w stanie Nowy Jork, organizowany przez Towarzystwo Ewangeliczne Luisa Palau doznał natchnienia. Zdawał sobie sprawę już od dawna, że na światowym rynku medialnym nie ma zbyt wiele chrześcijańskiego wkładu. Postanowił więc zorganizować coś, co zagwarantuje młodym ludziom nie tylko dobrą rozrywkę, ale i przybliży im Boga.

W międzyczasie Kevin Palau, syn Luisa Palau, zauważył, że sporty ekstremalne w ogromnym stopniu wpływają na kulturę młodych. Jego ojciec przez cztery dekady docierał do młodych ludzi głosząc im Chrystusa używając tradycyjnych metod ewangelizacji, jednak aby dotrzeć do jeszcze większej ilości młodych metody te zaczęły ulegać zmianie. Towarzystwo Ewangeliczne Luisa Palau organizuje sześć festiwali ewangelicznych każdego roku. Do programu tych festiwalów włączają pokazy jazdy na BMX'ach i deskorolkach, co nadało im nowy, świeży, zgodny z tendencjami i zainteresowaniami współczesnej młodzieży kierunek. Na każdym festiwalu budowane są parki do jazdy na deskach i rolkach o powierzchni 300 metrów kwadratowych, gdzie wierzący profesjonalni sportowcy demonstrują swoje umiejętności i dzielą się swoimi świadectwami.

Kevin i Stephen wpadli razem na pomysł, by uwiecznić ten sposób ewangelizacji na taśmie filmowej. Wyprodukowali więc 40-minutowy film dokumentalny zatytułowany "Livin It” („Żyjąc tym”), który zawiera niezwykłe wyczyny sportowe i fascynującą osobistą ewangelizację. W materiale dodatkowym oglądnąć możemy świadectwa 11 najlepszych wierzących sportowców wśród gwiazd BMX i deskorolek, przesłanie ewangelii oraz fragmenty z ostatniego festiwalu. Obecnie to, co na początku było projektem filmowym, przerodziło się w tourne po całych Stanach Zjednoczonych pod nazwą "Livin It”. Każdorazowo popisy sportowców ekstremalnych przyciągają tysiące młodych ludzi, którzy obok prezentowanego show mają okazję usłyszeć ewangelię i podjąć decyzję o zmianie swojego życia. Przy okazji pokazów rozprowadzane są płyty DVD z festiwalów, a telewizja krajowa emituje specjalne programy poświęcone tym wydarzeniom, co toruje drogę ewangelii do dalszych tysięcy, a nawet milionów młodych ludzi.

"Tak wiele dzieciaków dzisiaj jest zagubionych i szuka czegoś. Wierzymy, że "Livin It” dotrze do nich, uratuje ich i sprawi, że zastanowią się nad życiem dla Jezusa. (...) Narodzić się na nowo, to była dla mnie najbardziej czadowa rzecz, jaka spotkała mnie w życiu. A już miałem całkiem czadowe życie” - Stephen Baldwin

www..superiorpics.com/stephen_baldwin

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej aktora pod adresem: http://www.stephenbaldwin.com oraz: http://www.livinit.com