Słuchanie innych Drukuj Email
Autor: Administrator   
wtorek, 17 kwietnia 2018 11:13

Umiejętność słuchania jest jedną z najważniejszych rzeczy, które sprawiają, że inni czują się docenieni i wartościowi. Często zapomina­my, jak ważne jest słuchanie. Ludzie z natury lubią mówić i wypowiadać swoje opinie. Dlatego też często poszukują kogoś, kto będzie ich słuchał. Kiedy uda im się już wzbudzić zainteresowanie u innych, stają się bardziej pozytywni i przychylnie podchodzą do sugestii słuchającej ich osoby, nawet do tego stopnia, że skłonni są zrobić to, co ona im proponuje.

W jaki sposób możesz stać się lepszym słuchaczem? Przede wszyst­kim musisz chcieć słuchać. Musisz głęboko pragnąć usłyszeć to, co druga osoba ma do powiedzenia.

Jeżeli uważasz, że jesteś jednym z tych ludzi, którzy lubią słuchać, to prawdopodobnie masz na myśli towarzyskie pogawędki, kiedy wszyscy żywo wymieniają między sobą drobne ciekawostki. Wiedz jednak, że prawdziwe słuchanie zaczyna się wtedy, gdy chcesz zmienić opinię lub zachowanie drugiej osoby. Wówczas potrzebne jest nieegoistyczne słuchanie.

Nieegoistyczne słuchanie jest w stanie złagodzić wiele sporów włącznie z tymi, które dotykają uczuciowej sfery życia. Przypuśćmy, że czujesz się zraniony, gdyż niesprawiedliwie cię osądzono, opierając się na nieprawdziwych informacjach. Od razu nasuwa ci się myśl, by wyrównać rachunki i zranić kogoś w zamian. To jednak nie pomoże drugiej osobie zrozumieć ciebie. Nieegoistyczne słuchanie - pomo­że. Polega ono na poskromieniu nieodpartej chęci wypowiedzenia się. Wymaga to pewnego rodzaju wewnętrznej dyscypliny, gdyż nie wystarczy tylko powstrzymać się od wypowiedzenia na głos swojej opinii. Ważne jest również, by okazać, że uważnie słuchasz.

Zauważ, jacy są ludzie, z którymi lubisz rozmawiać. Czy to nie są ci sami, którzy potrafią cię wysłuchać? Okazują oni swe zainteresowanie na różne sposoby. Robią to oczami, a także całą postawą. Niektórzy podnoszą oczy i kiwają głową na znak zgody. Tym samym stwarzają nie dający się opisać nastrój, który mówi: „Słuchanie ciebie sprawia mi przyjemność. Jesteś dla mnie ważny”. Chociaż ich sposób słuchania nie jest bierny, to cechujące ich spokój i cierpliwość powiadamiają cię: „Nie spiesz się. Nie mam w tej chwili nic ważniejszego, niż wysłuchanie tego, co masz mi do powiedze­nia”.