Rzym - legion Tebański Drukuj Email
Autor: GPCH   
wtorek, 15 maja 2012 00:00

W 286 roku 6666 żołnierzy z Legionu Tebańskiego otrzymało rozkaz od cesarza Maksymiana, by wyruszyć do Galii i wesprzeć go w walce z tamtejszymi buntownikami. Wszyscy żołnierze tego legionu byli oddanymi chrześcijanami.

Po przebyciu trudnego szlaku przez Alpy Maksymian zarządził złożenie ofiar bogom przed wyruszeniem do bitwy. Wszyscy żołnierze z Legionu Tebańskiego odmówili, nie chcąc obrazić Boga. Cesarza rozgniewała ich niesubordynacja. Postanowił więc zmusić ich do tego i kazał ich zdziesiątkować. Lecz legioniści nie ugięli się ani trochę. Cesarz wydał więc rozkaz, by ponownie zabić co dziesiątego z chrześcijan. Żołnierze umierali z wielką godnością i spokojem. Lecz i ta druga rzeź nie wywarła oczekiwanego skutku.

Widząc śmierć swoich towarzyszy, pozostali przy życiu żołnierze byli tym bardziej zdeterminowani, by wytrwać w swoim postanowieniu. Nie chcieli jednak umierać. Dlatego też pod kierunkiem swoich dowódców przygotowali specjalną przysięgę wierności cesarzowi. Oznajmili w niej, że dzięki swojej wierze i oddaniu Bogu są jeszcze bardziej wierni cesarzowi. Mieli nadzieję, że to uspokoi imperatora, ale przyniosło przeciwny skutek. Rozwścieczony cesarz nakazał uśmiercić wszystkich pozostałych legionistów z Teb.

 Wtedy Piotr i Jan odpowiedzieli: Rozsądźcie, czy wobec Boga jest słuszne bardziej słuchać was niż Boga? ( Dzieje Apostolskie 4,19)

 Niesubordynacja to najwyższe przestępstwo w wojsku. Lecz Legion Tebański nie miał wyjścia, gdyż nieposłuszeństwo wobec Boga byłoby jeszcze większym wykroczeniem. Ludzie sprawują władzę, ale tylko Bóg nią obdarza. Biblia podaje przykłady takich sytuacji, w których wierzący przeciwstawiali się władzy ludzkiej, jeśli jej rozporządzenia stały w sprzeczności z przykazaniami Bożymi. Pomyślmy choćby o hebrajskich położnych i rodzicach Mojżesza, którzy nie byli posłuszni rozkazom faraona. Przypomnijmy sobie Daniela i jego towarzyszy, którzy nie chcieli służyć obcym bogom. Przykład zarówno postaci biblijnych, jak i nieugiętych żołnierzy z Legionu Tebańskiego przypomina nam, że powinniśmy szanować ludzką władzę. Jednak ponad wszystko musimy okazywać poszanowanie władzy Boga. Jeżeli rozkazy człowieka stoją w jawnej sprzeczności z przykazaniami Boga, musimy liczyć się z koniecznością niesubordynacji.


Więcej świadectw z książki pt. " Bezgraniczne oddanie Chrystusowi " wydanej przez wydawnictwo "I Am" a opowiadającej o prześladowanych chrześcijanach na całym świecie znajdziesz tutaj