Proroctwa biblijne, które już się wypełniły - Petra obrócona w pustynię Drukuj Email
Autor: Administrator   
sobota, 07 listopada 2015 00:00

W czasach biblijnych Petra zwana była Sela a cały jej region: Seir. Do VI w. p.n.e., mieszkali w niej Edomici, potem Nabatejczycy.

Petra była centrum międzynarodowego handlu, przechodziło przez nią wiele szlaków kupieckich, miasto było bogate i bezpieczne, gdyż wejście do niego stanowił wąski przesmyk skalny. W Petrze szerzyła się więc pycha, arogancja i okrucieństwo. Mieszkańcy Petry czcili Duszara - Boga słońca, przelewali niewinną krew składając ofiary z ludzi. Jeremiasz prorokował o upadku tego wielkiego i żywego w tym okresie miasta:

Jer. 49:16
16. Strach przed tobą i zuchwałość twojego serca omamiły ciebie, który mieszkasz w rozpadlinach skalnych, zajmujesz szczyty pagórków. Choćbyś założył swoje gniazdo wysoko jak orzeł, jednak i stamtąd cię strącę - mówi Pan.

Jer. 49:17
17. Edom będzie budził grozę; ktokolwiek będzie przechodził koło niego, będzie przejęty grozą i będzie świstał nad wszystkimi jego ciosami. Jer. 49:18 18. (...)Nikt tam nie zamieszka i żaden człowiek się tam nie zatrzyma.

Izaj. 34:9-15
...Z pokolenia w pokolenie będzie pustynią, po wiek wieków nikt nie będzie nią chodził. Pelikan i jeż zagnieżdżą się w niej, a sowa i kruk będą w niej mieszkać; ... nie będzie tam dostojnych narodów, królestwa nie będzie się obwoływać...Jego pałace porosną cierniem, pokrzywy i osty będą w ich zamkach; i stanie się mieszkaniem szakali, siedzibą strusi. Świstaki natkną się na hieny i fauny będą się wzajemnie nawoływać... Tam wąż będzie się gnieździł i znosił jaja, wylęgał je i zbierał młode przy sobie, tam tylko sępy skupiać się będą, jeden z drugim.

Ezech. 35:1-15 Tak mówi Wszechmocny Pan: Oto Ja jestem przeciwko tobie, góro Seir, wyciągnę rękę przeciwko tobie i obrócę cię w straszliwe pustkowie. (...) Góro Seir i cały Edomie, staniesz się pustkowiem.

Powyższe proroctwa wypełniły się w stosunku do Petry co do joty. Obrano nowy szlak handlowy na korzyść Palmiry. Handel Petry obumierał. Ludzie opuścili domy i świątynie. Miasto zamieniło się w pustkowie. Wszystko co pozostało to stada dzikich kóz i ptasie gniazda oraz piasek. I znów spełniło się proroctwo, które w czasie, gdy zostało wypowiedziane przez Jeremiasza, wydawało się nie do pomyślenia. Petra opustoszała i zamieniła się w pustynię.