Podróż do Domu Chleba Drukuj Email
Autor: Maciej Maliszak   
czwartek, 24 grudnia 2009 03:33

Zapraszam wszystkich chętnych w podróż. Podróż niezwykłą, ponieważ odbędzie się ona zarówno w czasie jak i przestrzeni. Najlepiej będzie, abyś zabrał w nią atlas geograficzny oraz Pismo Święte.

Na początek odnajdźmy cel naszej wyprawy. Podaję koordynaty: szerokość geograficzna: 31° 42' 11'' N, długość geograficzna: 35° 11' 44'' E. Ci z was, którzy spojrzeli na mapę wiedzą już, że chodzi o miasto leżące obecnie w Autonomii Palestyńskiej. Zamieszkuje je obecnie 30.000 ludzi. Bieglejsi z geografii dodadzą, że jest położone 777 m n.p.m. Znawcy polityki być może powiedzą, że aktualnym burmistrzem miasta jest Wiktor Batarse. Ktoś inny może wie, że miejscowość w 2006 roku została całkowicie otoczona 8 metrowym, betonowym murem. Mowa o Betlejem.

Miasto, wszystkim chrześcijanom świata jest znane, jako miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. W najbliższych dniach, usłyszymy często jego nazwę, która będzie się przewijać w śpiewanych przez nas kolędach i historiach o narodzeniu Syna Bożego.

Jednak, żeby zrozumieć znaczenie Betlejem dla świata nie wystarczy znać jego położenia geograficznego, czy obecnego statusu politycznego. Należy zrobić coś więcej - otworzyć Biblię i zobaczyć co tam jest o nim napisane.

Drodzy Podróżni, proszę otwórzmy Księgę Micheasza. Zawarte jest tam ważne proroctwo o Mesjaszu: „Ale ty, Betlejemie Efrata, najmniejszy z okręgów judzkich, z ciebie mi wyjdzie ten, który będzie władcą Izraela. Początki jego od prawieku, do dni zamierzchłych” (Mi 5:1).

Czy nie dziwi fakt, że Bóg za miejsce narodzin swego Syna wybrał miejscowość nie mającą żadnego znaczenia w ówczesnym świecie? Jednak Bóg uczynił to celowo aby pokazać, że dzięki Jego łasce to co najmniejsze, najnędzniejsze może stać się większe i ważne.

W Księdze Rut opisana jest historia rodziny pochodzącej właśnie z Betlejem. W wyniku klęski głodu, głowa tej rodziny – Elimelech, zdecydował się na emigrację do Moabu. Po jakimś czasie umarł a później jego dwaj synowie. Żona Elimelecha została w obcym kraju z dwoma synowymi Orpą i Rut. Postanowiła wrócić na starość do swojej ojczyzny. Jej synowe chociaż nie były Izraelitkami chciały wraz z Noemi udać się do Betlejem. Noemi namawiała je jednak, by zostały w Moabie i tam ułożyły sobie życie od nowa. Orpa postąpiła zgodnie z jej radą. Natomiast Rut, która bardzo kochała teściową wyruszyła do nieznanej krainy, by opiekować się Noemi. Po przybyciu do Betlejem Rut ciężko pracowała by wyżywić Noemi i siebie. Całymi dniami zbierała kłosy jęczmienne na polu należącym do Boaza, bogatego krewnego Noemi. Boaz był pod wielkim wrażeniem młodej wdowy i jej oddania wobec matki zmarłego męża. Historia zakończyła się happy endem - ślubem Boaza i Noemi. Oprócz polepszenia sytuacji materialnej i społecznej spotkał Rut jeszcze inny zaszczyt: jej prawnuk został królem Izraela a jej imię znajduje się w rodowodzie samego Jezusa Chrystusa.

Prawnukiem Rut był Dawid. Jako młodzieniec pasał owce swego ojca. Był najmłodszym synem, więc nie mógł liczyć na rodzinny majątek, ani na zrobienie kariery. Tymczasem z łaski Bożej został najważniejszym z władców w historii Izraela oraz przodkiem Zbawiciela. O Dawidzie Pismo Święte mówi: „Pan wyszukał sobie męża według swego serca”. Dawid był założycielem panującej dynastii i faktycznym twórcą potęgi państwa Izraelskiego. Dla Żydów jest on symbolem tożsamości narodowej oraz wzorem idealnego władcy. Dla nas chrześcijan jest przykładem wiary i zaufania Bogu.

Betlejem znaczy w języku hebrajskim „dom chleba”. W tym mieście chleb i Boże błogosławieństwo znalazła Rut Moabitka. Z tego miasta pochodził drugi król Izraela – Dawid. I właśnie w Betlejem narodził się Jezus Zbawiciel, który powiedział: „Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie” (Jan. 6:35).

Drogi Podróżniku zachęcam ciebie, aby podróż do Domu Chleba, nie zakończyła się na przeczytaniu tego artykułu. Możesz ją nadal kontynuować. Nie musisz kupować biletów lotniczych, nie potrzebujesz rezerwować pokoju w hotelach, ani odkładać pieniędzy na tę wyprawę, ponieważ do tego, który jest Chlebem Żywota droga jest prosta. Wystarczy uwierzyć, że Jezus urodzony w Betlejem jest Chrystusem, Zbawicielem, którego potrzebuje każdy grzeszny człowiek. Następnie należy wyznać to swoimi ustami i żyć zgodnie z Jego przykazaniami. A wtedy rozpocznie się prawdziwa przemiana Twojego życia, tak jak odmienione zostało życie Rut i Dawida.

W świąteczny czas zacznij podróż, która może okazać się najważniejszą w życiu. O Rut przeczytasz w Księdze Rut. Historię Króla Dawida poznasz czytając: Pierwszą Księgę Samuela od rozdziału 16 do końca, Drugą Księgę Samuela, dwa pierwsze rozdziały Pierwszej Księgi Królewskiej, z Pierwszej Księgi Kronik polecam rozdziały od 11 do 22. O Jezusie Chrystusie wiedzę pozyskasz z Ewangelii. A jeśli szukasz drogi na skróty do Domu Chleba to koordynaty dostępne są w Liście do Rzymian w rozdziale 10 w wersetach od 9 do 13.

 

Szczęśliwej drogi.