Boga otacza przerażająca jasność Drukuj Email
Autor: Dobry zasiew   
sobota, 16 grudnia 2017 00:00

Boga otacza przerażająca jasność. Wszechmocny jest niedostępny, jest potężny siłą (...). Dlatego niechże boją się go ludzie. (Księga Joba 37,22-24)

Benjamin Franklin, amerykański polityk uważany za wynalazcę piorunochronu, przebywał w latach 1776-1785 w Paryżu jako przedstawiciel Stanów Zjednoczonych. Gdy pewnego dnia był w odwiedzinach u francuskiego filozofa i matematyka Jeana d'Alemberta, wielu z obecnych tam znanych matematyków i fizyków kpiło sobie z Boga. Wtedy Franklin powiedział: «Gdy ktoś w ten sposób drwi sobie z Boga, to potwierdza tym jedynie Jego egzystencję. Mówicie: "Ponieważ zło jest na świecie, więc Bóg nie istnieje". Mój argument można tak samo udowodnić jak wasz: ja twierdzę, że istnieje dobro, a więc istnieje także Bóg. Wy mówicie, że człowiek jest tylko wtedy wielki, kiedy potrafi się przeciwstawić innym. Ja twierdzę wręcz przeciwnie: człowiek tak naprawdę nigdy nie jest większy niż wtedy, gdy jest pokorny. Mówi się, że zabrałem niebu pioruny, ale podczas moich doświadczeń z piorunochronem niejednokrotnie bardzo się bałem.

Pewnego razu upadłem na kolana, modliłem się do Boga i oddawałem Mu chwałę i cześć, która się tylko Jemu należy. Wracając z Anglii do Ameryki po tym, jak udało mi się zapobiec wojnie, otrzymałem wiele pochwał. Właśnie wtedy rozpętała się groźna burza i jeden z piorunów uderzył w maszt statku, koło którego stałem. W tym momencie upadłem na podłogę. Gdy wróciłem do siebie, jedyne co powiedziałem, to: "Boże mój, dziękuję Ci, że znów mi przypomniałeś, że jesteś wszechmogący, a ja jestem jedynie robakiem"».

Są to słowa pełne pokory, która powinna cechować także naszą relację z Bogiem. On jest wszechmogący, potężny siłą, a pomimo to "nikim nie gardzi" (Joba 36,7). Błogo temu, kto uznał tego wielkiego Boga za swojego Ojca!


Tekst pochodzi z projektu "Dobry zasiew".