Bądź wola Twoja Drukuj Email
Autor: Wiesław Janik   
piątek, 25 września 2015 12:55

Już sam tytuł tego artykułu przypomina każdemu znane zdanie z treści modlitwy Pańskiej, której Pan Jezus nauczył swych uczniów na wyraźną ich prośbę. Czytamy o tym w Ew. Łuk. 11: „ A gdy On w pewnym miejscu modlił się i zakończył modlitwę, ktoś z jego uczniów rzekł do niego” Panie naucz nas modlić się, jak i Jan nauczył uczniów swoich”.

Poruszając w moim artykule ten temat, chcę zachęcić wszystkich czytelników do dokładnego rozważenia tego urywka modlitwy i wyciągnięcia z niego wniosku, jak powinniśmy rozumieć znaczenie tych słów: „ Bądź wola Twoja jak w niebie, tak i na ziemi”.

Biorąc pod uwagę to, że temat ten jest bardzo obszerny i głęboki, ograniczę się do poruszenia tylko najważniejszych jego aspektów, a zatem rozpocznę od zdefiniowania, czym jest i na czym polega istota posiadania „ woli”.

Otóż jest to zdolność i prawo do świadomego podejmowania decyzji, wyrażania swego zdania oraz suwerennego stanowienia o sobie.

Więcej… [Bądź wola Twoja]
 
Gdy wiara umiera... Drukuj Email
Autor: Czesław Budzyniak   
środa, 23 września 2015 08:41

Kiedy czytamy naszą Biblię, napotykamy świętych ludzi, obok których nie sposób przejść obojętnie, nie zauważając ich radości i smutku, a także okoliczności, w których żyli, dokonywali wielkich działań w imię swojego Boga. Później w innych okolicznościach tych samych ludzi ich wiara zaczyna umierać, u drugich zaś umarła, wywołując nasze zdumienie i smutek. Jednocześnie uświadamia to nam, że i nasza wiara może nie zawsze będzie odpowiadać Bożemu oczekiwaniu. Jest bowiem noszona w kruchym naczyniu glinianym, podobnym do naczynia Ewy w Edenie, którą szatan zwiódł, dlatego może nas także zwieść.

Wiara zwykle umiera powoli, rzadko następuje śmierć wiary nagle. Najpierw następuje powątpiewanie i myśli zaczynają krążyć wokół demonicznego pytania: a czy to prawda, że Bóg powiedział? I to z pozoru niewinne pytanie może być początkiem umierania wiary. Zanim wiara stanie się martwą, człowiek znajduje się w różnych okolicznościach, gdzie mają na niego wpływ dwie siły. Jedną siłą jest Duch Święty, który nigdy nie rezygnuje z człowieka powątpiewającego, nie rezygnuje też duch tego świata ciemności.

Więcej… [Gdy wiara umiera...]
 
Człowiek, który 45 min. był martwy Drukuj Email
poniedziałek, 21 września 2015 19:58

Niezwykła historia człowieka, który 45 minut był martwy.

Przedstawił swoja historię na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Yorku przed wysoko postawionymi osobistościami, w tym sekretarzem generalnym Ban Ki Munem.

 
Czego możemy być pewni w niepewnych czasach Drukuj Email
Autor: Leszek Wrzecionko   
niedziela, 20 września 2015 20:12

 
Nie kosić trawnika? Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
sobota, 19 września 2015 09:20

 
Szanujcie jedni drugich... Drukuj Email
Autor: Włodek Tasak   
niedziela, 13 września 2015 00:00

Jedną z licznych wad widocznych w naszym narodzie, a co za tym idzie w naszym... Kościele - jest brak szacunku dla siebie nawzajem. Dla wyższych od siebie - w myśl powiedzenia: "Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie", a co dopiero dla równych sobie czy mniej znaczących. To, że w społeczeństwie sytuacja wygląda tak, jak wszyscy wiemy, nie musi dziwić. Także to, że społeczeństwu nie da się po prostu powiedzieć: "Ludzie, szanujmy się": bo niby dlaczego mieliby rezygnować ze swoich naturalnie-narodowych upodobań.

Więcej… [Szanujcie jedni drugich...]
 
Zaduma ratownika Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
sobota, 12 września 2015 13:33

 
Strzeżcie się ludzi Drukuj Email
Autor: Henryk Hukisz   
piątek, 11 września 2015 19:39
  W życiu często spotykamy znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Znajdujemy je na słupach elektrycznych, na krawędzi skał, na płotach posesji, na których znajdują się ostre psy. Spotykamy je również na opakowaniach substancji trujących, czy niebezpiecznych dla człowieka. Takie ostrzeżenia przyjmujemy w trosce o bezpieczeństwo naszego życia i zdrowia.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której przed nami pojawia się znak „Strzeż się człowieka!”. Jak wówczas zareagujemy? Czy zlekceważymy takie ostrzeżenie, i pójdziemy dalej, śpiewając w sercu pieśń: „Wiem, nie zawiedzie mnie Pan”? Czy to będzie z naszej strony rozsądne? Czy raczej nie powinniśmy przynajmniej zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, dlaczego ktoś umieścił takie ostrzeżenie?
Więcej… [Strzeżcie się ludzi]
 
W obronie granic Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
piątek, 11 września 2015 00:00

Jak należy traktować nadciągające do Europy tłumy wyznawców Islamu zdaniem polityków, papieża czy typowego telewidza - to już wiadomo. A jak podejść do tego zjawiska w świetle Biblii?

Zacznijmy od tego, że Biblia nie jest adekwatnym źródłem wskazówek dla świeckich polityków lub przywódców religijnych. Politycy bowiem uprawiają politykę a hierarchowie dbają przede wszystkim o popularność swojej religii. Biblia oświetla drogę dla ludu Bożego na ziemi, dla ludzi prostolinijnie wierzących Bogu na słowo. Poucza grzesznika, jak może zostać dzieckiem Bożym. Wskazuje wierzącym, jak powinni współżyć między sobą i jaki mają mieć stosunek do otaczającego ich świata.

Więcej… [W obronie granic]
 
Z pustego i Salomon nie naleje Drukuj Email
Autor: Anna Kwiecień   
piątek, 11 września 2015 00:00

Letnie dni stają się coraz krótsze, wieczory chłodniejsze, kończy się lato niepostrzegalnie przechodząc w jesień. Jeszcze kilka dni i zacznie się wrzesień, a wraz z nim… szkoła. 

Niegdyś słowa „wrzesień” i „szkoła” wypowiadane pod koniec sierpnia wywoływały u mnie pełen strachu skurcz w żołądku. Później w latach studenckich wrzesień stał się moim ulubionym miesiącem – po całorocznej nauce i letnich wojażach, w końcu przychodził czas na odpoczynek. W zeszłym roku sytuacja diametralnie się zmieniła, a słowo „wrzesień” znów nabrało nowego znaczenia. Jeszcze kilka dni i wracam na moje pole bitwy, gdzie znów zacznę staczać ciężką walkę z… samą sobą. Dopóki nie zaczęłam pracy w szkole nigdy wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na moją pracę z dziećmi (czy interakcje z nimi przy innych okazjach), ma to, co aktualnie przeżywam i to jakim tak naprawdę, wewnętrznie, jestem człowiekiem. 

Więcej… [Z pustego i Salomon nie naleje]
 
Dar, którego nikt nie chce przyjąć Drukuj Email
Autor: Paweł Friesen   
niedziela, 06 września 2015 19:36

Spojrzenie na samotność

Apostoł Paweł mówi o samotności i małżeństwie jako darach od Boga. (1 Kor. 7:7). Niewielu podda w wątpliwość argumentację co do małżeństwa, lecz kiedy stajemy twarzą w twarz z nauczaniem o samotności jako darze, wielu z nas wolałoby zacytować słowa Pawła o tym, że „bardziej błogosławioną rzeczą jest dawać aniżeli brać” (Dz. Ap. 20:35). Samotność jest jednym z tych darów, których nie chcemy przyjąć.

Będąc osobą samotną, odkryłem, iż stan ten dawał mi duże poczucie wolności. Prawdziwie uwierzyłem i zrozumiałem prawdę, że jest to dar. Dar jest tak samo dobry jak jego dawca. Im lepiej dawca cię zna, tym bardziej prawdopodobne jest, że dar, który od niego otrzymujesz, jest dla ciebie dobry.

Pamiętam liczne przyjęcia urodzinowe, kiedy otwierałem prezent i znajdowałem książkę - jedną z tych, które ciągle leżą nie przeczytane na półce. Dawca miał jak najlepsze intencje, lecz dla małego chłopca wychowującego się w gospodarstwie rolnym książka o pięknych chińskich ogrodach nie była odpowiednim prezentem. Była wspaniałym prezentem, lecz być może dla kogoś innego. Jeśli dawca nie zna cię dobrze, dar, którym chce cię obdarzyć może okazać się nieodpowiedni dla ciebie.

Więcej… [Dar, którego nikt nie chce przyjąć]
 
Neutralność.Mądrość czy konformizm? Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
sobota, 05 września 2015 20:42

 
W szczęściu i w nieszczęściu Drukuj Email
Autor: Marian Biernacki   
sobota, 29 sierpnia 2015 20:00

 
Będę śpiewał… nawet w najciemniejszej godzinie Drukuj Email
Autor: Jakub Michalak   
piątek, 28 sierpnia 2015 12:43

Panie, zdaje się jakbyś był tak daleko,

Milion mil lub więcej, tak to czuję dziś.

I choć nie straciłem wiary,

Muszę przyznać teraz,

Że trudno mi się modlić.

Nie wiem, co powiedzieć,

I nie wiem, od czego zacząć

Ale gdy udzielasz łaski,

Mimo wszystkiego, co jest w moim sercu:

 

Będę śpiewał, będę chwalił.

Nawet w mojej najciemniejszej godzinie,

Poprzez smutki i ból,

Będę śpiewał, będę chwalił.

Wnoszę ręce na Twą cześć,

Ponieważ Słowo Twoje jest prawdą,

Będę śpiewał.

Więcej… [Będę śpiewał… nawet w najciemniejszej godzinie]
 
<< pierwsza < poprzednia 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 następna > ostatnia >>

Strona 115 z 143