06.Choroba i uzdrowienie w świetle Pisma Świętego Drukuj Email
Autor: Dariusz Suszek   
poniedziałek, 18 marca 2013 00:00

Nie, to niemożliwe! Dlaczego ona? Dlaczego to przytrafiło się właśnie naszemu dziecku? Dlaczego to nam się przytrafiło? Co teraz będzie? Jak dalej mamy żyć? Jaka będzie przyszłość naszej córeczki ? Setki myśli kłębiło się w mojej głowie. Panie pomóż nam ! To była moja najkrótsza i zarazem najczęstsza modlitwa w tych dniach. Lęk mieszał się z nadzieją, rozpacz walczyła z wiarą. Co robić ? Diagnoza lekarska zwaliła nas z nóg. U naszej córki rozpoznano bardzo zaawansowaną cukrzycę I stopnia. Spadło to na nas jak grom z jasnego nieba. Jechaliśmy przerażeni do wrocławskiej kliniki diabetologicznej z naszą 9-cio letnią córeczką, białą jak papier, ledwo mówiącą z osłabienia. Bardzo wysoki poziom cukru we krwi zagrażał jej życiu. Baliśmy się aby nie wpadła w śpiączkę cukrzycową. A potem zostawiłem ją z żoną w szpitalu, a sam wracałem do domu. Jechałem samochodem wołając do Boga, wyznając jego obietnice i płacząc z bezradności...

Obecnie mija trzy lata od tamtych dramatycznych dla nas wydarzeń. Nasza córka nadal choruje. Minęło trzy lata choroby z perspektywą trwania do końca jej życia. Ta choroba dotknęła cały nasz dom. Nieprzespane noce, niekończące się nakłucia palców do monitorowania poziomu cukru we krwi, podskórne wstrzyknięcia wielu dawek insuliny w ciągu doby, przeliczanie zawartości węglowodanów w pożywieniu, to nasza codzienność.

Jestem nowonarodzonym chrześcijaninem i pastorem. Jedyne co mam to wiarę i trochę obietnic ze starej księgi zwanej Biblią, że tak być nie musi, że jest ktoś, kto może tę sytuację radykanie zmienić. Modliliśmy się chyba już na wszystkie możliwe sposoby by pomóc naszej córeczce. Z postem i bez. Z wyznawaniem i ogłaszaniem, w milczeniu i poddaniu. Modlili się nad nią różni usługujący. Ogłaszali, gromili i wyznawali kres tej choroby, albo zapowiadali proces uzdrowienia. Niestety jednak ani kresu ani procesu ciągle nie ma...

Przeczytałem różne książki typu "jak się modlić skutecznie aby przeżyć uzdrowienie", Przyznaję, naprawdę ciekawe lektury. Słuchałem inspirujących nauczań znanych mówców jak i pouczeń różnych ludzi, którzy czuli się w obowiązku, by należycie wyjaśnić nam jak się "naprawdę modlić", lub dlaczego Bóg nie uzdrawia naszego dziecka.

Najtrudniejsze jednak w tym wszystkim są pytania naszej córki. Zwłaszcza wieczorem, kiedy modlimy się kolejny raz o Jego interwencję. "Tato, dlaczego Bóg mnie nie uzdrawia ? Nie chce ? Dlaczego pomaga innym, a nie mnie...? A przecież ten wujek/ciocia kiedy się modlił(a) powiedział, że to koniec choroby, że już odeszła ?

Wtedy pocieszam się, że w pokoju jest ciemno i nie widzi łez płynących z moich oczu. Mówię wtedy ze ścisniętym gardłem: "wiesz sam nie wiem dlaczego. Jedyne co nam zostaje to mieć nadzieję i wierzyć, że On naprawdę nas kocha... Nie widzimy wszystkiego i nie rozumiemy. Jednak możemy i będziemy Mu ufać". Wtedy zawsze przypominam sobie, starego Abrahama, jak wbrew nadziei, żywiąc nadzieję uwierzył, by w końcu ujrzeć wypełnienie obietnicy (Rzym.4,18).

Choroba to temat niewygodny i trudny. Zwłaszcza dla nas, charyzmatycznych i ewangelicznych chrześcijan, którzy tak lubimy proste diagnozy i jeszcze prostsze rozwiązania. Czy już to słyszałeś ? :

- Ta choroba to skutek albo nieposłuszeństwa albo złych wyborów albo grzechów albo jest z diabła ! Dlatego wyznaj z wiarą jej koniec, sprzeciw się jej, a odjedzie ! Alleluja !!! Nie odeszła ? Może zrobiłeś to bez wiary ? No tak, musisz bardziej wierzyć !

- To znaczy jak ?

- No, bardziej . Czy wiesz o czym piszę ?

Ludzie z tradycyjnych kościołów zdają się wierzyć, że to Bóg zsyła (lub w wersji lżejszej dopuszcza ) chorobę aby ukarać lub trzymać w pokorze człowieka. Albo traktuje się osobiste cierpienie jako dar dla dobra innych, by wysłużyć im coś u Boga. Tak jakby Jezus już tego wystarczająco nie zrobił ! I nawet nie myślą by prosić Boga o uzdrowienie, godząc się ze swoim "krzyżem".

Jednak nic tak mocno nie konfrontuje naszych przekonań, poglądów i osobistej teologii jak bliskie doświadczenie cierpienia. Wtedy kiedy choroba dotyka nas samych lub najbliższe nam osoby. Dlatego nawet nie będę się silił na jakieś "sensowne" wytłumaczenia z takiego czy innego punktu widzenia teologicznego. Nie będę również wchodził w rolę "adwokata" Pana Boga i doszukiwał się winy po stronie chorujących, którzy czegoś tam jeszcze nie zrobili lub zrobili to niewłaściwie. Nie tak czytam o tym w Ewangeliach. Wokół nas żyją dziesiątki, setki i tysiące chorych, cierpiących osób. Tak często ich "nie widzimy", dopóki naszej uwagi nie przykuje choroba bliskiej nam osoby lub nas samych. Sam niestety wcześniej tego tak też nie widziałem. Dziś widzę ich wszędzie. Serce moje porusza się wtedy we współczuciu. Zwłaszcza kiedy widzę chore dzieci i ich stroskanych, żyjących na emocjonalnym spięciu rodziców, bo przecież muszą być silni i za siebie i za dziecko.

Ludzie wokół nas przechodzą rzeczy dużo gorsze niż te, które przytrafiły się naszemu dziecku. Życie każdego z nich jest napiętnowane chorobą i jej skutkami. Chyba każdy z nich zadawał sobie pytanie "dlaczego ja" ? I tak często pozostają bez odpowiedzi. Próbują zrozumieć sens lub bezsens swego czy też swoich bliskich cierpienia. Ich serca są jak fale na wzburzonym morzu. Raz wypełnia je skrajna rozpacz a potem nadzieja, niewiara zalewa wiarę a ból miesz się z ulgą. Bunt, złość, bezradność i beznadzieja próbują zatopić ostatnie deski ratunki jakich się chwytają. A do tego ludzie zdrowi: rodzina, przyjaciele czy współwyznawcy skonfrontowani z cierpieniem chorych nie mając pojęcia jaki życiowy sztorm przechodzą, często nie wiedzą jak się zachować. I czasami w dobrej wierze potrafią nieraz bardziej zranić niż pomóc .

Dlatego w takich sytuacjach niemal dyżurnym pytaniem jest to o Boga. O Jego wolę i o to co robi w sprawie cierpienia. Pytania "dlaczego" ? "Gdzie w tym wszystkim jest Bóg" ? "Czy Biblia może jakoś pomóc przejść te trudne doświadczenia" cisną się na usta tym dotkniętych osób.

Te pytania burzą nam wygodny i w miarę ułożony obraz świata i Boga. Wyprowadzają nas na obcy i niepewny teren. Na miejsca, gdzie słowa Izajasza brzmią niezwykle prawdziwie: bo myśli moje to nie myśli wasze, a drogi moje to nie drogi wasze, mówi Pan"( Iz.55,8).

My jedna k mamy Jego objawienie. Słowo zapisane w Biblii dające światło na Jego drogi i myśli. Poznając to objawienie wierzę, że choć trochę łatwiej będzie nam zmierzyć się z tematem choroby i cierpienia. Być może sam zmagasz się z podobnymi pytaniami, albo ktoś z twoich bliskich choruje, a ty czujesz się tak bardzo nieadekwatnie i nieporęcznie. Wierzę, że lżej będzie nam wytrwać w konfrontacji z różnymi doświadczeniami, z chorobą i cierpieniem włącznie, kiedy będziemy pamiętać o trzech najważniejszych prawdach jakie są objawione na ten temat w Biblii.

Po pierwsze powinienem wiedzieć co należy do rzeczy tego świata bo to daje mi trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość wokół nas ! Po drugie muszę wiedzieć co naprawdę obiecuje Ewangelia, bo to uchroni przed rozczarowaniem wynikającym z oczekiwania nierealnych rzeczy, a po trzecie muszę wiedzieć co należy do nadziei nieba bo to daje duchową siłę, motywację i wytrwałość do życia tu na ziemi i rozbudza w nas oczekiwanie przyszłej chwały...

Co więc należy do rzeczy tego świata ? Jan napisał o tym w Apokalipsie, że przyjdzie czas kiedy Bóg " otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły" (Obj.21,4). Do rzeczy tego świata przynależą wymienione przez Jana "pierwsze rzeczy" i ich pochodne: łzy, smutek, krzyk, mozół, niesprawiedliwość, nierówność, wyzysk, cierpienie, choroby, dyskryminacja, przestępstwa, zranienia, kłamstwo, wykorzystanie, nadużycia, nałogi, uzależnienia, manipulacja, dominacja, kontrola, oszustwo itd... A nam przyszło żyć w takim upadłym i grzesznym świecie z wszytkimi tego konsekwencjami. Zarówno w sferze duchowej gdyż otrzymaliśmy po przodkach naturę niepokornych i upartych buntowników jak i w świecie przyrody gdzie zniszczenie i destrukcję mierzy się już w globalnej skali.

Coraz częstsze i intensywniejsze katastrofy naturalne dotykają wszystkich ludzi, bez względu na ich przekonania religijne. Choroby i cierpienia jakoś nie chcą omijać wierzących a i śmierć o nas nie zapomina. Taki jest nasz świat w którym przyszło nam żyć !

Jednak choć skażony, to ciągle zachowały się w nim i piękne rzeczy. Ciągle świeci słońce a przyroda zachwyca nadal swym pięknem. Ciągle są na nim ludzie, którzy potrafią okazywać sobie miłość, mają nadzieję i z wiarą patrzą w przyszłość ! Jednak doskonałe, pełne i czyste piękno, życie wolne od bólu i innych udręk w całej swej pełni dopiero będziemy oglądać. Wtedy kiedy pierwsze rzeczy przeminą.

Jeśli to wiesz i o tym pamiętasz, to będziesz trzeźwo i mądrze poruszać się w tej skomplikowanej rzeczywistości jaką jest nasz świat. Kiedy to wiemy, nie damy się zaskoczyć przeciwnikowi żadnym zwątpieniem czy oskarżeniem ! A kiedy przyjdą przeciwności i "gwałtowne wichry i ulewy" uderzą w nasz dom, to on na pewno przetrwa...

Jednak wiedza o świecie, bez poznania poselstwa Ewangelii nie przydaje się na wiele. I bez Biblii równie łatwo można stwierdzić, że więcej jest zła na tym świecie niż dobra. Dlatego aby móc zmierzyć się z kwestią choroby i cierpienia muszę wiedzieć co naprawdę obiecuje Ewangelia !

Dobra Nowina obiecuje nam pokój z Bogiem już teraz ! Można go otrzymać jako owoc usprawiedliwienia przez wiarę w Chrystusa (Rzym.5,1). Mamy również przyobiecaną radość, która wynika z faktu bycia prawdziwymi Bożymi dziećmi i zamieszkiwania w nas Ducha Świętego (1Kor.6,19-20).

Do obietnic Ewangelii należy również zmaganie, czyli przechodzenie różnych doświadczeń i prób. Nie ominą nas różnorodne cierpienia, a także i choroby spowodowane życiem w upadłym świecie. Z powodu tych doświadczeń nie jeden raz przyjdzie nam stoczyć bój o swoją wiarę i zmagać się z przeciwnościami i trudnościami. Jednak to nie na zmaganiu kończą się obietnice Ewangelii, ale na obietnicy zwycięstwa ! Jest niezwykła prawda ! Nasze życie w upadłym świecie i zmaganie się z przeciwnościami ma wpisane w siebie zwycięstwo w imieniu Jezusa !

To Bóg jest suwerennym Panem pokoju, uzdrowienia, wolności i zwycięstwa. Nie należy to do nas, ale do Niego, ale On daje nam w tym udział !

Już teraz możemy w Jego imieniu doświadczać zwycięstw nad różnymi chorobami, niemocą, grzechem i siłami ciemności. Te zwycięstwa budują naszą wiarę i uskrzydlają nas ! Choć na razie jeszcze są cząstkowe, to pełen triumf dopiero nas czeka ! Choć w bitwie czasami wszystko wokół nas może źle wyglądać, to Pan zastępów ma ogląd całej sytuacji i On jest Zwycięzcą ! On jest przy nas, dlatego ostatecznie każda bitwa jest wygrana.

Jeśli wiemy co obiecuje Ewangelia to uchronimy się przed rozczarowaniem w oczekiwaniu rzeczy, których nam nie obiecano ! Dlatego kiedy przyjdą wichry i ulewy "prób i doświadczeń", nasz duchowy dom nie podzieli losu domów zbudowanych na piasku...

I po trzecie, muszę wiedzieć co należy do nadziei nieba! To co mamy dzisiaj to nie wszystko ! To co najlepsze, dopiero jest przed nami ! Do nadziei Nieba należy pełnia tego wszystkiego, co już dziś będąc w Chrystusie w ograniczonym wymiarze możemy doświadczać. Będzie to pełnia życia, radości, szczęścia, miłości, prawdy, dobra, piękna, chwały, dziedzictwa, autorytetu i władzy. Do nadziei nieba należą również rzeczy, których sobie nawet nie możemy wyobrazić, a które tylko Duch może nam objawia (1Kor.2,9-10).

Pomyśl, że jeśli dzieła Boga na tym świecie, przecież upadłym, potrafią wzbudzić nasz zachwyt swoim pięknem, pomysłowością i różnorodnością stworzenia to co dopiero gdy nastanie jego pełnia ? Takie spojrzenie w przyszłość nie jest ucieczką od rzeczywistości, ale jest nakazem Słowa: o tym co w górze myślcie (Kol.3,2) ! Bo działa to jak duchowy doping, daje motywację i siłę by czas " ziemskiego pielgrzymowania" przejść jak nalepiej, jak najowocniej, jak najbardziej wartościowo ! To nadzieja Nieba, którego oczekujemy, czyni że możemy wierzyć w głębsze znaczenie wszystkich rzeczy, przez które musimy przejść w tym życiu. Niekiedy nie rozumiemy dlaczego coś się dzieje, dlaczego mamy takie zagmatwane sytuacje i problemy. Przypominamy wtedy ludzi oglądających gobelin od tylnej strony, widzących jedynie bezsensownie poplątane nici i nic co by miało jakiś sens. Prawdziwe piękno jest jednak z drugiej strony !

To nadzieja Nieba daje nam siłę, wiarę, pragnienie, motywację, wytrwałość i moc do życia tu na ziemi ! To ona sprawia, że pierwsze dary Ducha jakie już teraz otrzymaliśmy rozbudzają w nas oczekiwanie przyszłej chwały pełni Ducha. Dziś pielgrzymujemy w wierze, i ciągle widzimy niewyraźnie i niejasno. Ale potem będziemy w doświadczać tych rzeczy w oglądaniu ! To nadzieja Nieba sprawia, że nasz duch jest dogłębi poruszony, oczy mogą patrzeć radośnie, a na twarzy gościć prawdziwa radość, nawet w doświadczeniach różnych próbach ( Jak.1,2-4).

Jeśli wiemy i pamiętamy o tym jaki jest ostateczny cel naszego życia, to nasza wiara otrzymuje nową dynamikę ! To rozbudza w nas pragnienie bliskości Pana ! To daje nam siłę do zwycięskiego życia. Pozwoli nam to właściwie oceniać wszystkie rzeczy jakie przechodzimy poprzez odnoszenie ich do prawdziwych i wiecznych wartości (1Kor.15,19).

Cóż mamy więc czynić w dniach naszych doświadczeń ? Bóg jest suwerennym Panem uzdrowienia, który zna właściwy jego czas. Nic nie da się Jemu "wydrzeć" ale wszystko można otrzymać. Jego miłość jest prawdziwa i niezgłębiona. Dlatego czasami w cierpieniu lepiej jest milczeć niż mówić. I dobrze jest z ufnością oczekiwać Jego odpowiedzi tak jak Abraham, który wbrew nadziei, żywiąc nadzieję uwierzył, by w końcu ujrzeć wypełnienie danej mu obietnicy.

Bywa i taki czas w naszym życiu, kiedy pozostaje nam tylko nadzieja zakotwiczona w Bogu. A my ożywiani jej mocą czekamy z wiarą na nasz dzień.